Rola fotowoltaiki w elektromobilności eko

Rola fotowoltaiki w elektromobilności eko

Energia słoneczna staje się coraz bardziej popularna dzięki niezaprzeczalnym walorom ekologicznym, poprawie wydajności i wymiernemu obniżeniu kosztów. Coraz więcej osób inwestuje w wykorzystanie niewyczerpanych zasobów energii słonecznej do oświetlania oraz ogrzewania swoich domów, biur i zakładów pracy. Wraz z postępem technologicznym zastosowanie paneli fotowoltaicznych stale się rozszerza. Sprawą, którą często się podnosi w tym aspekcie jest również elektromobilność eko (zalety). Dlaczego i jak to wygląda w rzeczywistości? 

Dlaczego elektromobilność eko jest taka ważna? 

Wszystko sprowadza się do tak zwanego “zielonego ładu”. Europejskie rządy stawiają na masowy rozwój elektromobilności, wpisującej się w szeroko pojętą politykę klimatyczną. W ten sposób kreuje się zachowania sprzyjające naszemu środowisku naturalnemu, również poprzez postawienie na ekologiczny sposoby pozyskiwania energii. Poza tym elektromobilność eko staje się coraz poważniejszym orężem w walce z globalnym ociepleniem. 

Elektromobilność oczywiście najbardziej kojarzy się z pojazdami napędzanymi energią elektryczną. I tak się składa, że coraz częściej pojawiają się postulaty wykorzystywania paneli fotowoltaicznych do zasilania stacji ładowania samochodów. To kolejny istotny krok na drodze do korzystania z bezpiecznej i naturalnej zielonej energii. 

Mariaż fotowoltaiki z elektromobilnością

Jak dotąd większość z samochodów elektrycznych posiadała systemy typu plug-in, które pobierają energię elektryczną pochodzącą z paliw kopalnych z sieci i przechowują ją w akumulatorze. To oczywiście nie jest pełne rozwiązanie. Aby w pełni osiągnąć postulowany przez “zielony ład” cel , źródło energii nie powinno już polegać na czerpaniu z “brudnej” energii z sieci połączonej z energią elektryczną wytwarzaną z paliw kopalnych. Dla tych osób, które były w stanie zainwestować w technologię słoneczną i pojazd elektryczny, wartość ich wspólnego używania jest ogromna, a przyszłość e-mobilności i energii słonecznej w partnerstwie jest naprawdę świetlana!

Jak wiadomo panel fotowoltaiczny (PV) i konfiguracja baterii w domu lub biurze zostały stworzone z myślą o przechowywaniu i dostarczaniu określonej ilości energii. Znajomość pojemności akumulatora, którą mamy do dyspozycji, ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ niektóre systemy nie są w stanie wyprodukować tego, czego wymaga pojazd elektryczny. Jednak niezaprzeczalna moc i wartość energii słonecznej wykorzystywana do napędzania samochodu elektrycznego, doprowadziło do powstania stale rozwijającej się sieci słonecznych stacji ładowania. Są one pokryte panelami fotowoltaicznymi, a kierowca podłącza swoje EV za pomocą kabli zasilających. Nie ma problemu by tego dokonać podczas pobytu w pracy lub wizyty w sklepie. W Polsce jest już blisko 2000 takich ogólnodostępnych stacji.  

  

© 2022 Prezent od Mikołaja dla Twoich dzieci · Crumbs Theme by WPCrumbs